Nejčastější potíže s nohou a důvody jejich vzniku

Snad každý dospělý člověk měl někdy potíže s puchýřem, otlakem nebo nějakou bolestí nohy bez předchozího úrazu. Často si člověk sám pomůže a příště se vyhne důvodu vzniku „bolístky“ na noze. V mnohých případech se však potíže opakují a zhoršují. Nejčastěji jde o bolesti paty, plosky, drobných kloubů prstů na noze, různé otlaky a deformity prstů nebo zarůstající nehet.

Každý takovýto problém má svůj důvod, který vychází ze špatné funkce nohy. Například pedikúra u otlaků, zarostlých nehtů, zhrubělé kůže pomůže, ale jen na čas, a znovu a znovu se obnovuje. Operace vbočených palců či kladívkových prstů sice přinese zlepšení postavení prstu, ale pokud je porušená statika nohy, tak nepředchází opakování potíží.

V případě jakýchkoliv recidivujících potíží se u naprosté většiny lidí najde nějaký druh deformity nohy s porušenou statikou, a tím i špatnou funkcí při došlapu a odvalu nohy. Současně se na potížích mohou podílet špatné hygienické návyky, nevhodně zvolená obuv, trvalé přetěžování při práci, ale i některá závažná onemocnění, jako např. cukrovka nebo onemocnění cév.

péče o nohy

Pro další informace týkající se ostatních zdravotních problémů navštivte naše domovské stránky medizen.cz